Yerel Disk Bölme

DISK BÖLME

Uyarılar

İçinde veri olan bir diski bolmek kolay oldugu kadar dikkat edilmesi gereken basit kurallar vardır. Bunları sıralayalım;

1- Ornegin diskimiz 100GB ve bu diski 50GB olarak 2 parcaya bolmek istiyoruz.Eger diskimiz agzına kadar dolu ise bolme islemi yapamayız.Ayırmak istedigimiz alandan biraz daha fazla bos yerimizin olması gerekmektir.

Ornek: Disk 100Gb – Bolunecek Boyut 50Gb + 50Gb = minimum Bos alan miktarı 55-60Gb olacaktır.

Nedeni Eger bolmek istedigimiz boyuttan sonra disk uzerinde veri varsa buradaki veriler ilk bolume aktarılacagı için ilk bolumde yeterli bos alan olması gerekmektedir.Mesela diskimizde 40Gb veri var bu hdd içinde gelisi guzel dagılmıs. Biz bunu 50Gb olarak ayırınca 50Gb lık bolumden sonra kalan dosyalar ilk 50Gb lık bolume tasınacaktır.Eger diskimizde 70Gb veri olsa idi bizde bunu bolseydik ilk bolum zaten tamamen dolu olacak ve geri kalan 20GB lık veri tasınamayacaktır.

Ornek 2: 100GB disk var 70GB veri var.İlk bolumu 70GB ikinci bolumu bos alan miktarı kadar yani 30Gb yapabiliriz.

Diski bolmek için Ben Paragon Partition Manager Kullandım. Siz baska programlarda kullanabilirsiniz. Mantıkları benzerdir.

Yerel Disk Bölme Video

NOT

Diski boldukten sonra neden yeni bolumu extended olarak olusturduk diyebilirsiniz.Bunun nedeni ilk bolumun fiziki olarak olusturuldugunu dusunun ikinci bolumude sistemden ayarımak için sanal bir disk gibi yapılandırıyoruz.Extended yaptıktan sonra bolumu olustururken bu noktadan sonra bosda kalan alanı 1-2-3 parcaya ayırabilirsiniz. Diski bolme isleminin mantıgı ve dogru yolu bu sekildedir.

-donanimhaber-Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir