iPhone Şarj Olmama Sorunu

iPhone Şarj Olmama Sorunu

iPhone ile ilgili şarj sorununuzu giderebilecek yöntem ve ipuçlarına değinelim;

– Şarj olmama durumu karşısında öncelikle akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.

– Telefonunuz şarj olmadığında kontrol etmeniz gereken adımlardan birisi telefonunuzun hangi kaynaktan şarj olduğudur. Bilgisayar klavyelerinde bulunan USB çıkışlardan şarj ediyorsanız, iPhone çok güç isteyen bir cihaz olduğu için bazı klavyelerden düzgün şarj olmayabilir. Bunun yerine telefonunuzu bilgisayarınızın doğrudan USB çıkışına bağlayın.

– Telefonumu doğru bir USB çıkışına bağladım ancak hala şarj olmuyor diyorsanız, USB çıkışında bir arıza olma ihtimali de bulunmaktadır. Bunu çözmek için telefonunuzu bilgisayarınız diğer USB çıkışlarından birine (ya da başka bir bilgisayara) bağlayın. Başarılı sonuç aldıysanız, ilk bağladığınız USB çıkışında arıza var demektir. Kontrol amacıyla şüphelendiğiniz USB çıkışına başka bir cihaz (örneğin Flaş Bellek veya MP3 player) bağlayabilirsiniz.

– Bir diğer adım ise, iPhone’unuz ile güç adaptörü veya bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı sağlayan USB kabloda bir bozukluk olup olmadığını anlamaktır. Bunu çözmenin yolu ise telefonunuzu başka bir iPhone USB kablosu ile denemekten geçiyor. Sorun kabloda ise pek çok mağazadan kolaylıkla yenisini satın alabilirsiniz.

– Telefonunuzu eğer prize taktığınız adaptör yardımıyla şarj ediyorsanız, sorunun adaptörde olup olmadığını da yoklamanız gerekecektir. Aynı şekilde, başka bir adaptör aracılığıyla veya bilgisayara bağlayarak telefonunuzun şarj olup olmadığını deneyin. Şarj oluyorsa, bundan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak şarj etmeniz gerekecek ya da yeni bir adaptör satın alacaksınız.

– iPhone’unuzda karşılaşacağınız bazı sorunlar daha özel adımlar atmanızı gerektirebilir. Bunlardan birisi Kurtarma Modu’dur. Yalnız, kurtarma modunda telefonunuzdaki verilerin silinebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Eğer telefonunuzda bir geri yükleme dosyası (BackUp) oluşturduysanız iPhone’nuz bu dosyayı kullanarak, kaybedilen verileri kurtarmaya çalışacaktır. Aksi takdirde telefonunuzdaki verilerin silinip, fabrika ayarlarına geri dönebileceğini unutmayın.

– Pek sık rastlanan bir durum olmasa da, cebinizde veya çantanızdaki kumaş/pamuk tüylerinin iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasına kaçmak suretiyle elektrik akımını engellemesi mümkündür. Bunu gidermek için telefonunuzun şarj girişini tüy ve kumaş tiftikleriden arındırın. Kuvvetli hava püskürten makinalardan yararlanarak veya ağzınızla üfleyerek girişi temizleyin.

– iOS güncelledikten sonra şarj sorunu yaşamaya başladıysanız, bu güncellemeyle birlikte MFi sertifikası (iPhone/iPad için özel üretim) olmayan bazı şarj kablolarında şarj olmama sorunu yaşanabiliyor. MFi sertifikalı yeni bir şarj kablosu almalısınız.

– Telefonunuzu dizüstü bilgisayarda şarj etme sorunu yaşıyorsanız bilgisayarın uyku/ bekleme modunda olmaması gereklidir. Değilse, bilgisayarınızın güç kablosunu bağlayıp tekrar deneyin.

– Eğer bu adımları gözden geçirmenize rağmen başarıya ulaşamadıysanız, büyük ihtimalle telefon bataryanız arızalanmıştır veya kullanım ömrünü tamamlamıştır.

iPhone‘unuzu alalı bir yıl olmadıysa, arızalar karşısında AppleCare ücretsiz batarya değişimi yapmaktadır.

Pin It


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir