Laptop Soğutucu

Laptop (Notebook) Soğutucu

Daha çok yaz aylarında havaların şiddetli bir şekilde ısınmasıyla birlikte dizüstü laptop bilgisayarlar bu cihazları gerçekten diz üstünde kullananlara ıstırap veriyor.Bu cihazların bu kadar çok ısınmasının sebebi performansa bağlı yani bir bilgisayardan ne kadar çok performans istenirse ısı da o derece yükselişe geçiyor.
Sıcak aylarda sıcaklıkların iyice artmasıyla laptopların sıcaklıklarından rahatsız olan bir çok kullanıcı alternatif yöntemlere başvuruyor. Bunların en başında da laptop soğutucuları gelmektedir.

Laptolar neden çok ısınır?

Bu sorunun cevabı aslında çok basittir. Geleneksel masaüstü bilgisayarlar bilindiği gibi laptoplara nazaran son derece ferah olan kasalarda barınıyorlar. Bu kasalarda en azından 80 lik bir fan bulunur ve işlemciyi de bir adet stok fan soğutur ayrıca güç kaynağında bulunan 3. Fan da güç kaynağını soğutmak için kasa üçündedir. Yani toplamda 3 adet fan ve laptoplara nazaran daha geniş bir ortamda barınan masaüstü bilgisayarların ısınması çok zordur.
Mobil cihazlarda işlemci, ekran kartı, lcd panel, harddisk ve diğer bileşenler oldukça dar bir alanda birbirine yakın komşu oldukları için soğutma gibi detaylar genelde 2. Plana atılıyor. Bu şekilde düzgün çalışmazlar mı? Evet, çalışırlar hepsi hesaplanmış ve test edilmiştir çünkü her bir bileşenin maksimum çalışma sıcaklığı bulunur bunun üzerine çıkıldığında bileşenler saçmalamaya başlar. Daha serin olsa daha performanslı olmaz mı? Tabii ki de daha performanslı olur sonuçta elektronik parçaların geneli fazla sıcağı sevmez özellikle işlemci gibi yarı iletkenler ısındıkça performans düşüşü yaratır.

Laptop soğutucuları başka ne amaçla kullanılır?

İsimleri laptop soğutucusu olarak genellenen bu araçların tek görevi sadece laptopları soğutmak değildir. Aynı zamanda masada kullanım sırasında kullanıcıları rahat ettirecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Örneğin masa üzerinde kullanılan bir laptop normalde insanın göz hizasının altındadır. Bu yüzden kullanıcı farkında olmadan kafasını aşağıya doğru indirerek en iyi görüntüyü almaya çalışır. 1-2 saat sonra durup doğrulan kullanıcı boynunda ve vücudunun farklı bölgelerinde ağrılar hissetmeye başlar. İşte bu durumu önlemek amacıyla laptop soğutucuları insan sağlığına ve ergonomisine uygunluk sağlarlar. Laptopları bu platformlar sayesinde istenilen yüksekliğe çıkartarak daha rahat kullanım sağlayabiliriz.
Diğer bir nokta ise, yazı yazarken ellerdeki eklemlerde ortaya çıkan ağrılardır. Bu ağrılar da yine uzun süreli çalışmalarda (saatlerce yazı yazmak gibi) ortaya çıkar. Bunu da laptop soğutucuları sayesinde engellemek mümkün çünkü laptopların arka bölümünü masa üzerindeyken 5-10 santim kadar yukarı kaldırmak hem boyun hem de el eklemlerini rahatlatıyor.
Fan sayesinde soğutuluyorlar
Sadece ergonomi amaçlı olarak kullanılan laptop üniteleri de var fakat almışken fanlısını almak yani gerçek bir laptop soğutucusu almak daha mantıklı. Fan bir süre sonra özellikle sessiz ortalarda ses yapabiliyor ama istenmediği zamanlarda kapatılabilir yapıda oldukları için eğer sesten rahatsız olursanız kapatıp sadece ergonomi amaçlı bu üniteleri kullanmak mümkün. İçerisinde fan veya fanlar bulunan bu soğutucular alt bölümünden laptop a hava sirkülasyonu sağlayarak bir nebze de olsa soğumasını sağlıyorlar. Bu fanların seslerinin sizi rahatsız edeceğini düşünmeyin çünkü kaliteli ürünlerin fan seviyeleri düşürülebiliyor. Bir çok modelde bulunan bu özellik sayesinde normal havalarda fanın devrini düşürerek enerji ve ses tasarrufu sağlayabilmek mümkün.
Cooler master, Aero cool gibi odaklandıkları alanın soğutma olduğu firmaların ürünlerini tercih etmek her açıdan avantajlıdır. Fakat bu tür ürünlerin fiyatları diğer alt markalara nazaran biraz pahalı olabiliyor. Bunun yanında laptop soğutucularının ve ya ünitelerin üzerlerinde ekstra usb çoklayıcı da bulunmakta. Laptop un USB çıkışına tek porttan bağlanan bir usb kablo ile çıkışlar ünite üzerine alınabiliyor ve sayısı da bu yolla arttırılabiliyor.

Laptop Soğutucuları Hakkında Önemli Hatırlatma

Yeni seri (yeni üretilen son model) pek çok laptop, içindeki donanımı daha iyi soğutabilmek için hava kanallarını alt bölümden yan panellere almaya başladı. Bu sebepten dolayı satın almayı planladığınız herhangi bir soğutucunun alt taban bölümünde havalandırma ızgarası olmayan laptopları hiçbir şekilde soğutamayacağına dikkat etmelisiniz.

Bilmeniz gereken önemli bilgiler:

İsterseniz en pahalı ve kaliteli soğutucuyu alın, fanı eğer dizüstü bilgisayarınızdaki havalandırma ızgaralarına denk gelmiyorsa hiçbir anlamı yoktur.
Ucuz ve plastik ürünlerden kaçının. Bende 3 fanlı plastik bir soğutucu daha var ve hiçbir işe yaramıyor.
Ürün satın alırken, yorumlarda göreceğiniz üzere kimi ürünü yerlere göklere sığdıramazken, diğeri yerin dibine sokuyor. Nedeni tamamen dizüstü bilgisayarınızdaki havalandırma ızgaralarının yeri ile alakalıdır.
Dizüstü bilgisayarınızın altında havalandırma ızgarası yoksa (bazı modellerde yana almışlar), soğutucu almanızın hiçbir anlamı yok, hiçbir işe yaramayacaktır.
Izgara olayına çok takılmak istemiyorsanız, ama dizüstü bilgisayarınızın altında havalandırma ızgaraları varsa, tek ama büyük fanlı soğutucuları tercih edin.
Fanın dönüş hızı önemlidir ancak ne kadar hızlı olursa o kadar gürültü yapacağını unutmayın. Ayrıca ızgaralara denk geldiği süre dönüş hızı düşük soğutucu bile iş görecektir.
Hava akımı önemlidir (CFM diye geçer).
Sihir beklemeyin, işlemcinin gücüne göre sıcaklığı fazla olacaktır. Örneğin i7 işlemcili bir dizüstü bilgisayarın işlemci sıcaklığı, havalandırma ızgaralarını klimanın altında tutmadığınız sürede 50 dereceyi göremez.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir